
Praktični primjer implementacije standardnih operativnih procedura u Aarhus Water Danska
Aarhus Water je jedno od vodećih preduzeća u oblasti vodne industrije i bavi se isporukom vode ka potrošačima te prečišćavanjem otpadnih voda iz domaćinstava i industrije. Preduzeće proizvodi oko 16 miliona m3 pitke vode godišnje, a opskrbljuje 250.000 kupaca.
S ciljem smanjenja gubitaka vode koji su prije intervencija iznosili 16% i smanjenja broja puknuća cijevi, menadžment kompanije se odlučio na pripremu i implementaciju sljedećih procedura:
- Priprema i implementacija SOP za podjelu mreže na DMA zone
- Instalacija mjerne opreme za kontinuirano mjerenje vrijednosti pritiska, protoka i tempertaure vode
- Priprema i implementacija SOP za aktivnu kontrolu curenja
- Obuka uposlenika o najboljim praksama za smanjenje gubitaka vode
- Nadzor i upravljanje mrežom putem SCADA sistema.
U posljednjih deset godina, preduzeće Aarhus Water je uspjelo smanjiti nivo neoprihodovane vode (NRW) na 6%, a stvarni gubitak vode u cijevima je samo 1,4 m3/dan. Infrastrukturni indeks curenja (ILI), koji predstavlja indikator za kvalitetu upravljanja vodovodnim sistemom, iznosi 0,83.
Na osnovu dijagrama može se zaključiti da su gubici vode u periodu do 2006. godine imali visoke vrijednosti sa učestalim promjena po godinama. Poslije 2006. godine, ulažući napore da se pronađe i popravi curenje cjevovoda, uz primjenu standardne operativne procedure za aktivnu kontrolu curenja, kriva gubitaka vode ima tendenciju pada.

Provedbom prethodno nabrojanih mjera, a prvenstveno primjenom procedure za implementaciju mjernih zona – DMA, postiglo se smanjenje gubitaka vode na godišnjem nivou te broja puknuća cijevi.

Izvori:
[1] Water supply and wastewater purification in Aarhus in words and pictures
[3] https://www.interreg-central.eu/Content.Node/Digital-Learning-Resources/03-Water-Loss.pdf
Objavljeno:
24.11.2020. godine